• Wiele osób zastanawia się nad tym co lepsze szambo czy oczyszczalnia?

   

  Wiele osób zastanawia się nad tym co lepsze szambo czy oczyszczalnia?

  Wiele osób zastanawia się nad tym co lepsze szambo czy oczyszczalnia? Jedno i drugie rozwiązanie ma swoich zatwardziałych zwolenników jak i przeciwników. W jednym i drugim przypadku widoczne są pewne wady jak i zalety. Warto poznać sposób użytkowania szamba i przydomowej oczyszczalni, aby podjąć przemyślaną decyzję.

  Po pierwsze cena

  Bardzo duże znaczenie ma dla większości osób koszt całego przedsięwzięcia. Już na pierwszy rzut oka można zauważyć, że cena przydomowej oczyszczalni jest znacznie wyższa od szamba. Betonowy zbiornik na szambo możemy kupić za około 2000-2500 złotych. Będzie to szambo jednokomorowe bądź dwukomorowe, które powinno wystarczyć do potrzeb 2-4 osobowej rodziny.

  Jeśli myślimy o zakupie oczyszczalni, to musimy przygotować się na wydatek około 10 000-15 000 złotych. Dostępne są również droższe oczyszczalnie ale standardowej rodzinie powinna wystarczyć oczyszczalnia w podanym przedziale cenowym. Oczywiście do podanej ceny należy doliczyć koszt montażu. Szambo jak i oczyszczalnia wymagają wykonania wykopu, co wiąże się z wydatkiem około 500 złotych. Jeśli chcemy odprowadzać ścieki pochodzące z gospodarstw domowych, a nie chcemy na wykonanie całego przedsięwzięcia wydać ogromnych sum pieniędzy, to najlepszym rozwiązaniem wydaje się być zakup zbiornika na szambo. To czy zdecydujemy się na zbiorniki betonowe, czy wykonane z plastiku nie ma już większego znaczenia, jeśli chodzi o wysokość ceny w porównaniu do kosztu zakupu oczyszczalni. Polecane są jednak szamba betonowe ze względu na ogromną trwałość.

  Użytkowanie zbiornika na szambo

  Jak wiadomo koszt zakupu szamba jest znacznie niższy od ceny oczyszczalni. Jeśli chodzi o koszt użytkowania, to szambo w długookresowym rozrachunku wychodzi znacznie mniej korzystnie. Bezodpływowe zbiorniki na nieczystości pochodzące z gospodarstw domowych zazwyczaj wymagają comiesięcznego opróżniania. Koszt wywozu zawartości zbiornika na szambo to około 160-200 złotych. Jeśli przyjmiemy, że wywozimy nieczystości co miesiąc, to w ciągu roku wydamy około 2400 złotych. Jest to całkiem spora kwota.

  Roczne wydatki na przydomową oczyszczalnię ścieków

  Wiele osób zastanawia się nad tym co lepsze szambo czy oczyszczalnia?

  Według producentów przydomowych oczyszczalni wywóz ich zawartości należy przeprowadzić raz w roku. Będzie to wiązało się z wydatkiem około 200 złotych. Trzeba jeszcze pamiętać o konserwacji oczyszczalni i dodawaniu do niej co jakiś czas bakterii, które neutralizują znajdujące się w niej nieczystości. Całkowity koszt rocznego utrzymania nie powinien przekroczyć 500 złotych. Wydatek na oczyszczalnie zwróci się więc dopiero po kilku latach, zazwyczaj po minimum dziesięciu.

  Podsumowanie

  Jeśli możemy liczyć na to, że w niedalekiej przyszłości będziemy mieć możliwość przyłączenia się do kanalizacji zbiorowej, to najlepiej kupić zbiornik na szambo. Inwestycja nie będzie tak kosztowna jak w przypadku oczyszczalni, a po jakimś czasie i tak przestaniemy z bezodpływowego zbiornika korzystać. Jeśli natomiast kanalizacja nie jest planowana, to warto rozważyć montaż oczyszczalni o ile będziemy z niej korzystać przez dłuższy okres czasu.


 • Commentaires

  Aucun commentaire pour le moment

  Suivre le flux RSS des commentaires


  Ajouter un commentaire

  Nom / Pseudo :

  E-mail (facultatif) :

  Site Web (facultatif) :

  Commentaire :